ÖZEL | Galatasaray’da Okan Buruk’tan Jose Mourinho ve Erden Timur sözleri! Transfer sorusunu cevapladı

Okan Buruk, MİLLİYET’in karşısına çıkarken, gerçekten de buruktu… “Florya Metin Oktay Tesisleri’ndeki belki de son röportaj” diyerek, artık buraya ayrılığı duyuruyordu. 1985’te ilk denemeye burada çıktığını hatırlattı, “Seçmelere ilk girişim bu sahada… Rahmetli Ahmet Keskinkılıç beni burada izlemişti” diyerek anılarını kısa bir zaman dilimi içerisinde arka arkaya dizdi.

Hani her zaman söylenir ya, “Futbolda dün yoktur” diye, biz de geçmiş ile çok vakit kaybetmeden bugüne geldik. Kısa yoldan, “Sezonu bir değerlendirelim” diyerek Okan Hoca’ya söz verdik:

“Benim için en büyük şanslardan birisi buraya layık görülmem. İmza attığım zamandan bahsediyorum. Bu çok değerliydi. Dursun Özbek ve ekibiyle beraber başlamak benim için de büyük şanstı. İlk toplantımızda da hedefimizin şampiyonluk olduğunu söylemiştik.”

“BRONCKHORST DA ÇOK DEĞERLİ”

Mourinho’nun Fenerbahçe’nin başına geçmesinin önemine de dikkat çeken Galatasaray Teknik Direktörü, “Hafta sonu İtalya’daydım ve orada da futbolla ilgili olanlar, ‘Morinho geldi nasıl olacak?’ diye soruyor. Türkiye’ye ilginin artması, Türk futbolu için önemli. Rakip olmaktan çok, Türk futboluna getireceği hava değerli. Beşiktaş’ın başına gelen Giovanni van Bronckhorst da çok değerli bir teknik adam. Onun gelişini de önemsiyorum. Trabzonspor’un başında da Abdullah Avcı gibi önemli bir teknik adam bulunuyor. Çok güzel bir lig olacak. Mourinho özelinde bakacak olursak uzun zaman sonra şampiyonluğa oynayacak. Onun için iyi bir yarışma olacak” yorumunu yaptı. 

Mourinho’nun burada bulunmasının diğer takımların transferine de etki edebileceğine vurgu yapan Okan Hoca, “Icardi ve Mertens gibi oyuncuları bu lige getirmek nasıl önemliyse, Mourinho’nun gelişi de önemli. Dünyada tanınırlığı olan futbolcuların, teknik adamların ülkemizin gelmesi ligimize olan ilgiyi artıracaktır. Birçok takım bu sayede çok kolay oyuncu getirebilir” diye konuştu.

“ELBETTE ZOR BİR DURUM”

Erden Timur’un ayrılığının etkileri üzerine de yorum getiren Buruk, “Tabii ki buradaki düzenin bozulmasını kimse istemez. 

Herkesin tek amacı var, o da Galatasaray’a hizmet etmek. Timur’un ayrılığı kısa vadede elbette zor bir durum. Birçok konuda inisiyatif alan ve bizimle yol kat eden bir Erden Timur vardı. Onun içinde olduğu sistem, hazır bir sistemdi. Bu benim için de geçerli. Benim yerime bir hoca gelse illa ki bir adaptasyon süreci olacak. Yeni oyuncu için de bu söz konusu. En büyük şansımız kadromuzun hazır olması ve Şampiyonlar Ligi Play-off maçımızı 20 Ağustos’ta oynayacak olmamız. Sezon başı kampı için ve transfer için bir süremiz var. Geçen sene çok sıkışıktı. 5 Haziran’da lig bitmiş ve 25’indd hazırlıklara başlamak zorunda kalmıştık” dedi.

Transfer planlaması üzerine de konuşan Okan Hoca, “Planlarımızı uzun zamandır yapıyoruz. İsimler belirlendi. Tabii buna eklenen ve çıkanlar oluyor. Transfer çok kolay, bir günde bile olabilir, ama  bir ayda da gerçekleşebilir. Sadece oyuncu getirmek için acele karar vermeyeceğiz. İyi bir kadromuz var ve buraya en iyileri almak istiyoruz. Bunun için dikkatli hareket edeceğiz” diye konuştu.

“AMRABAT VE SILVA GÜNDEMDE DEĞİL”

4 transfer düşündüklerini anlatan Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, gündemde bulunan Sofyan Amrabat ve Rafa Silva hakkında konuştu.

Buruk, “Sofyan Amrabat, ağabeyinden dolayı bu tesise çok defa gelmiş bir oyuncu. Geçen sene görüşmüştük ama bu yılla ilgili herhangi bir görüşmemiz olmadı” dedi.

Rafa Silva’nın kaliteli bir oyuncu olduğuna değinen Okan Hoca, “Serbest statüde ve çok fazla talibi var. O yüzden şu anda gündemimizde değil. Beklentileri çok yüksek ve büyük ihtimalle Suudi Arabistan’a gidecektir” yorumu yaptı.

“KALMASINI İSTİYORUM”

Okan Buruk, Kerem Aktürkoğlu’nun kalmasında kendi isteğinin ve gelecek tekliflerin önemli olduğunu dile getirdi.

Galatasaray Teknik Direktörü, “Kerem’le bu konuyla ilgili herhangi bir görüşmemiz olmadı. 2 senedir şampiyonlukta çok büyük katkısı var. Belki bu sezonun sonunda bazı maçların son bölümünde oyuna girdi. Genele baktığımızda 2 senedir en çok oynayan oyunculardan biri Kerem. En çok gole katkı yapan isimlerden biri yine Kerem. Kalmasını çok isterim. Geçen sene de Yunus’un gitmesini istemedim ama o gitmek istedi. Emin Bayram aynı şekilde” dedi.

“YİNE İSTEKLİ VE AÇIZ”

Okan Buruk’a, “Galatasaray’da son dönemde 2 senelik şampiyonluklardan sonra bir duraklama dönemi oluyor. Rehavet endişeniz var mı?” diye sorduk. Hoca hiç tereddüt etmedi, “Dönemler farklı, oyuncular, hocalar ve belki de taraftar profilleri farklı… Her sene daha sert ve çekişmeli geçiyor. Bu da başarımızı yukarı çeken bir faktör. Bu sene 102 puan toplamışız ve son hafta şampiyon olduk. Yarışmacı lig sizi de geliştiriyor. Bu sene geçen seneden de daha önemli. Çok fazla olduğumuz için şampiyonluğu çok uzun yaşamıyoruz şampiyonluğu. Sevineceğimiz şey şampiyonluk. Olunca sevinip çok kısa sürede yeni hedeflere adapte olabiliyoruz. O yüzden çok açız ve istekliyiz yine” ifadelerini kullandı.

ZANIOLO GİDİCİ GİBİ!

İtalya’da Zaniolo’nun menajeriyle tesadüfen karşılaştığını dile getiren Okan Buruk, “Onların birinci düşünceleri burada devam etmemek gibi ama ben tabii ki Zaniolo’nın kadromuzda olmasını çok isterim. Bizim oyuncumuz ve belki günün sonunda bizimle olacak. Onun burada oynama isteğini gördükten sonra kalabilir” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir